Školní jídelna

 

Vážení rodiče, 

každá školní jídelna se řídí nutričním doporučením skladby jídelního lístku, které bylo vydáno Ministerstvem zdravotnictví ČR a vešlo v platnost 1. 9. 2015. Toto DOPORUČENÍ je bráno jak školními jídelnami, tak hygienickými stanicemi, jako malý návod na sestavování jídelních lístků. Je to pouze, jak podotýkám DOPORUČENÍ, ale jídelny ho používají, a to proto, že tím splňují podmínky, jak spotřebního koše (správná nutriční hodnota a skladba jídel), tak vyhovují hygienickým kontrolám. 

Změny, které jsou postupně zaváděny do stravování, mívají kladné, ale někdy i záporné odezvy. Dříve se připravovalo například každý týden sladké jídlo, omáčky byly 2 – 3 v týdnu apod. V dnešní době, kdy je kladen větší důraz na stravování, musíme děti již od malička učit jíst i jiné pokrmy, zdravější. Proto se do školního stravování zařazují i méně obvyklé potraviny jako je kuskus, bulgur, jáhly, cizrna ad. Účelem je, aby se děti už od nejútlejšího věku učily zdravě stravovat a na zdravá jídla si postupně zvykaly a stala se tak základem jejich zdravého životního stylu. 

Teď bych trochu zjednodušeně nastínila sestavu měsíčního jídelního lístku. Doporučená pestrost jídelníčků se týká v ZŠ oběda, u MŠ samozřejmě i přesnídávek a svačinek. 

U oběda jsou to: 

Polévky: zeleninová (každý týden), luštěninová (3x do měsíce), drožďová (1x měsíčně), masové vývary (2x do měsíce), rybí (2x měsíčně), potom se doplňují polévkami ostatními (kapustová, rajská, brokolicová, česneková, cibulová, atd.). 

Hlavní jídla: sladký pokrm (max. 2x do měsíce), ryby (2x do měsíce), bezmasé jídlo (každý týden), luštěninové jídlo (1x měsíčně), uzenina (max. 1x měsíčně), drůbeží maso (3x do měsíce), vepřové maso (max. 4x do měsíce), jiné maso (hovězí, zvěřina, králík….5x do měsíce). 

Přílohy: brambory (5 – 6x do měsíce), bramborová kaše (2 – 3x do měsíce), těstoviny (3 – 4x do měsíce), rýže (4x do měsíce), kynuté knedlíky jakékoliv (max. 2x do měsíce), bramborové knedlíky (1-2x do měsíce), jiné přílohy (nejméně 1x, 2 – 3x do měsíce). 

Co se týče úpravy pokrmu, smažené jídlo může být maximálně 2x do měsíce, ať už je to cokoliv (maso nebo zelenina). Proto se v naší kuchyni používá především konvektomat, kde jídla můžeme připravovat bez použití tuku. Tento přístroj funguje na bázi buď horkovzdušné trouby (pečení), nebo parního hrnce (vaření). 

Svačinky: rybí pom. (každý týden), luštěninová pom. (každý týden), zeleninová pom. (2x měsíčně), tvarohová (2x měsíčně), sýrová pom. či sýr (5x měsíčně), šunková pom. či šunka (2x měsíčně), kaše (ovesná, jáhlová, rýžová… 3x do měsíce), med, džemy, sladké pečivo (vše max. 1 – 2x do měsíce), aj. 

Co se týče pečiva, ať už jej používáme v naší MŠ či ZŠ, nakupujeme jej vždy týž den spotřeby. Doporučena je spotřeba převážně celozrnného nebo tmavého pečiva. V dnešní době je již velký výběr, a děti si postupně zvykají i na netradiční pečivo. 

Četnost všech doporučených počtů samozřejmě závisí na délce měsíce a počtu stravovacích dnů v tom daném měsíci.

Učíme se i v naší školní kuchyni

Během školního roku vždy zkoušíme nějaké NOVÉ jídlo. Zkoušíme nové recepty, neboť jinak nemůžeme přijít na to, co těm našim dětem předložit zdravého, a zároveň chutného. Učíme se stylem pokus – omyl, „kolik dětí – tolik různých chutí“. Některá jídla mají úspěch, jiná jsou přijata sice kladně, ale nebude to moc často???, a další jsou zamítnuta třeba hned. Dá se říci, že se snažíme reagovat na naše malé strávníky. Samozřejmě, nejde to vždy. I v naší české kuchyni se najdou jídla, která se vaří dlouhodobě a děti z nich nejsou nadšené, např.: dušená mrkev, Znojemská hovězí pečeně, kmínová polévka, je jich nespočet. Někdo má rád nějaké jídlo a druhý se ho ani netkne. 

Snažíme se jídelníček obměňovat postupně, tedy doufám, že se vzájemně dopracujeme ke shodě tak, aby většina z Vašich dětí byla spokojená!!! 

Věřím tomu, že i přes tzv. novinky ve stravování, bude dětem v naší školní kuchyni chutnat. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz k naší školní kuchyni nebo stravování v základní a mateřské škole, kdykoliv se na mě můžete obrátit na kontaktech uvedených na našem školním webu. 

Alena Prštická, vedoucí školní jídelny