„Od ostatků po mrskut“

09.03.2023 09:31

Seznámit se se zajímavými zvyky a tradicemi předjaří a jara našich předků měli v úterý 28.2. možnost čtvrťáci v rámci výukového programu „Od ostatků po mrskut“ v muzeu ve Vyškově. Co se děti dozvěděly, a jak se jim program líbil, se dočtete na následujících řádcích z úryvků slohových prací (bez korektur) některých zúčastněných žáků.

„Dozvěděl jsem se, že hlavní postavou masopustu je medvěd, ten tancoval s ženou, čím víc žena vyskočila, měla být větší úroda. Kýchací neděle znamená, že čím víckrát si člověk kýchne, tím déle bude žít.“

Žák R.

„Mě nejvíce zaujala liščí neděle, o které vám teď řeknu. Na liščí neděli přes noc maminky pečou postní preclíčky, aby o nich děti nevěděly. Když je dopečou, jdou je pověsit na keříky. Následující den před východem slunce vzbudí děti a řeknou: „Běžela tudy liška a ztratila preclíky.“ Děti se umyjí a jdou hledat.“

„Tento den byl naučný, prostě super.“

Žák T.

„Dozvěděli jsme se co znamená šest posledních neděl před Velikonocemi. První neděli se říká Pučálka – vázala se ke zvláštnímu pokrmu připraveného z naklíčeného hrachu.“

Žačka L.

„Také jsme si všichni vyzkoušeli malování výfuků vajíček voskem, což mě moc bavilo, jelikož mám ráda české tradice.“

Žačka S.

Fotogalerie: „OD OSTATKŮ PO MRSKUT“